Stiri din Sport de ultima ora

Amy Hunt, atleta cu aur, folosește integrame pentru minte puternică

Amy Hunt, atleta de 24 de ani care a lăudat lumea cu performanța sa la Campionatele Europene de la Birmingham, unde a câștigat aurul în proba de 11 de metri cu un timp de 18 secunde, nu se oprește doar la antrenamentele fizice intense. Pentru a menține o minte alertă și eficientă, Amy are un secret: integramele. Acestea formează parte integrantă din rutina sa zilnică, contribuind la o performanță excelentă atât în sport, cât și în viața personală.

Studii la Cambridge, antrenamente la 100 de metri

Dincolo de medalii și recorduri, Amy Hunt este și o absolventă a prestigioasei Universității Cambridge, unde a studiat limba și literatura engleză. Acest echilibru între sport și educație este o sursă de inspirație pentru tinerii sportivi din întreaga lume. Într-un interviu acordat The Sun, Amy a subliniat importanța studiilor, îndemnându-i pe ceilalți atleți să nu neglijeze aspectul academic, chiar dacă viața lor este învăluită de antrenamente și curse.

Citeste  A murit un fost component al echipei Steaua, câștigătoare a Cupei Campionilor

În ceea ce privește antrenamentele, Amy este foarte riguroasă. Înainte de fiecare competiție, respectă cu sfințenie programul stabilit de staff-ul său. Totuși, nu uită să-și antreneze și mintea, folosind jocuri de tip puzzle, precum cele din New York Times. Printre preferatele sale se numără și Wordle și Spelling Bee, jocuri la care se antrenează zilnic, chiar și în timpul antrenamentelor.

Integramele, un exercițiu pentru creier

Cercetările științifice demonstrează că integramele sunt unul dintre cele mai eficiente metode de menținere a sănătății creierului. Acestea stimulează activitatea neuronală, ajutând la prevenirea demenței, mai ales la persoanele în vârstă. Pentru Amy, însă, integramele nu sunt doar un mod de a-și menține mintea ageră, ci și o formă de relaxare, un echilibru între viața sportivă intensă și necesitatea de a-și păstra claritatea mentală.

“Îmi trezește creierul fără să fiu nevoită să mă gândesc prea mult. Ne jucăm chiar și la antrenamente, în fiecare zi suntem concentrați să ghicim cât mai multe cuvinte la Wordle sau Spelling Bee”, a spus Amy Hunt într-un interviu.

Citeste  CSM Bucuresti intra in somaj tehnic

Muzică atipică, gândire puternică

Pentru Amy Hunt, viața nu se limitează doar la sport și studii. Gusturile muzicale ale atletei sunt destul de atipice pentru o tânără de vârsta ei. Din playlistul său nu lipsesc niciodată Abba, Queen și Megan Thee Stallion. Acestea o ajută să-și gestioneze emoțiile și să rămână relaxată înainte de o competiție.

“Antrenorul are mereu grijă să fiu relaxată. De fiecare dată când o ascult pe Megan Thee Stallion sunt veselă și optimistă. Adevărul e că nu mai poți să fii nervoasă când asculți asta. E și un pic de Mamma Mia acolo, încerc să nu fiu prea serioasă”, a explicat Amy Hunt.

Într-o conferință de presă, Amy a făcut referire la una dintre melodiile sale preferate de la Queen – “I want it all”. Această atitudine de a nu se rușina de a face ceea ce știe că poate face este una dintre caracteristicile care o diferențiază.

“Am atât de multă încredere în mine pentru că văd tot ce fac în fiecare zi, la antrenamente”, a spus Amy Hunt, arătându-și determinarea și încrederea în propriile capacități.

Citeste  S-a stins fostul selecționer Gerard Houllier

Într-un moment de mare așteptare, toți ochii se vor îndrepta spre finala lui David Popovici la 100 metri liber, care se va desfășura la ora 17:00, în cadrul Europenele de la Paris. Aici, sportivul va încerca să câștige aurul și, eventual, să stabilească un nou record mondial.

Autor sub acoperire

Distribuie mai departe
Cele mai bune teste DGPCI numai pe https://chestionareauto.ro/. Ia permisul mai usor invatand de pe acest site!